reklama

Chcete sa naučiť žiť? Choďte na Katarínku!

Je tomu už pekných pár rokov, čo som dral vysokoškolské lavice. Vlastne 16 od začiatku. Čas plánov, akcií, priateľstiev, skúšania nových vecí. Niektoré veci som však nestihol. Jednou z nich je návšteva Katarínky, o ktorej som prvýkrát počul niekedy na prahu nového milénia od nadšených študentov, ktorí na nej strávili dva letné týždne, aby sa vrátili do minulosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Minulý týždeň som sa konečne aj ja ocitol na Katarínke – na mieste skrytom, majestátnom, pretkanom históriou a predsa blízkom mnohým aj v súčasnosti.

Keď sa povie Katarínka

Katarínka sú ruiny bývalého kostola sv. Kataríny Alexandrijskej s priľahlým kláštorom františkánov v Malých Karpatoch, asi 20 minút od Trnavy. Z kedysi obrovského kláštora zostala už len menšia zachovalá časť, jedno krídlo. Aj tak ruiny pôsobia majestátne. So založením kláštora sa spájajú mnohé legendy (ako je tomu pri mnohých slovenských hradoch a zámkoch), napríklad zjavenie svätej Kataríny istému pastierovi. Samotný kláštor zakladá gróf Krištof Erdődy svojimi listinami v roku 1618. Kláštor je viackrát vypálený, dokonca obsadenými Turkami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Letecký pohľad
Letecký pohľad (zdroj: www.katarinka.sk)
Majestát ruín v zapadajúcom slnku
Majestát ruín v zapadajúcom slnku (zdroj: www.katarinka.sk)

V 18. storočí nadobúda svoj význam za podpory bohatých rodov ako sú Erdődyovci, Apponyiovci, Labšanskí, ktorí mali v krypte kostola svoje rodinné hrobky. Úpadok nastáva až po zrušení a zhabaní kláštorov koncom 18. storočia (Jozef II. v roku 1786). Celá stavba chátra, miestni obyvatelia ju pomaly „rozoberajú“ používajúc ju ako zdroj materiálu pre svoje stavby. V 2. polovici 19. storočia sa o Katarínku začínajú zaujímať historici, avšak počas nasledujúceho storočia kostol a kláštor ukrytý v lese upadne do zabudnutia.

Kostolík obklopený lesmi
Kostolík obklopený lesmi (zdroj: www.katarinka.sk)

Príbeh, ktorý by nemal pokračovanie

Je tomu presne 20 rokov, čo sa začal písať novodobý príbeh kláštora Katarínka ukrytého v lese Malých Karpát neďaleko obcí Dechtice a Naháč. Zakladateľ projektu Katarínka (www.katarinka.sk) Peter Herceg ho objavil spolu s ďalšími nadšencami v roku 1994 zarastený kríkmi a stromami. Pre jeho myšlienku sa nadchlo veľa mladých ľudí a už o rok upravovali okolie kostola s kláštorom. Ďalší rok priniesol prvé konzervačné práce. Do projektu boli prizvaní odborníci, pamiatkári a archeológovia. Dnes po dvadsiatich rokoch je Katarínka príkladom ako postupovať pri konzervačných prácach a ľudia z projektu poskytujú svoje skúsenosti iným. Možno pomohla i náhoda, aby sa začal projekt, ktorý oslovil mnohých mladých ľudí a ktorý pomáha zachrániť jednu z našich zachovalých historických pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ruiny kláštora františkánov
Ruiny kláštora františkánov (zdroj: www.katarinka.sk)

Čarovný návrat do histórie

Napodiv, konzervačné práce a terénne úpravy v okolí historického objektu nie sú hlavným mottom zakladateľov projektu Katarínka. Tým je obnoviť ducha miesta, kde stál kostol a františkánsky kláštor, ktorý bol zrušený Jozefom II. v roku 1786. Odvtedy nastal pomalý úpadok celého komplexu. Ten sa zastavil až po vyše dvesto rokoch práve jeho „znovuobjavením“ partiou nadšencov. Aby prilákali ďalších, organizujú letné turnusy, kde sa zíde partia mladých ľudí, ktorí sa stávajú členmi Rádu sv. Kataríny a zaväzujú sa žiť podľa jeho stanov. Odovzdajú mobilné telefóny a iné výdobytky techniky, oblečú sa do symbolického rúcha z vrecoviny a snažia sa žiť ako mnísi obývajúci kláštor pred viac ako dvesto rokmi. Budia sa podľa slnka na oblohe, drevenné trámy na vežu kostola opracovávajú ručne, počas celého „dobrodružstva“ (ako inak to nazvať) nechodia do civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Konzervačné práce
Konzervačné práce (zdroj: www.katarinka.sk)

Počas uplynulých 20 rokov takto vznikla komunita niekoľko stoviek nadšencov, ktorí majú niečo spoločné – zažili táborový život na Katarínke. Pri prijatí do rádu dostali „rehoľné meno“. Ako spomína jej zakladateľ, často ani nepoznajú svoje civilné mená. Katarínka sa stala istým spôsobom časťou ich životného štýlu.

No comment :-) ... je dobré, keď sa stretnú ľudia v nadšením a dobrou vôľou
No comment :-) ... je dobré, keď sa stretnú ľudia v nadšením a dobrou vôľou (zdroj: www.katarinka.sk)

Krása Katarínky

Keď niekto povie Slovensko, v mysli sa mi vybaví majestátny Spišský hrad alebo hrdý vrchol Kriváňa. Neskrotný Dunajec, Červený kláštor alebo moja milovaná Vrátna dolina s fatranskými kopcami porastenými mäkkou trávou. Určite nie Katarínka.

V čom je však Katarínka výnimočná?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to miesto, ktoré nemá len svoju históriu, ale aj súčasnosť. Ľudia tam nechodia len preto, aby si pozreli ruiny kedysi významnej stavby alebo aby dostali prednášku o histórii miesta, ktorú katarínkovci radi poskytnú. Katarínka je predovšetkým miesto, kde sa mladí (a možno i starší ľudia) učia mnohým veciam, ktoré sú dnes už vzácne: skromnosti, jednoduchému životu, poctivej manuálnej práci, deleniu sa s inými, zastaveniu sa. A v neposlednom rade aj tomu, ako si máme vážiť dedičstvo, ktoré nám bolo zverené.

Akcia vrámci projektu Noc kostolov
Akcia vrámci projektu Noc kostolov (zdroj: www.katarinka.sk)

Ako hovorí Peťo Herceg: Projekt Katarínka nemá za cieľ zrekonštruovať kostol a kláštor, ale zanechať ju ďalším generáciám. Aby možno aj oni zažili čarovný návrat do histórie, pri ktorom sa niečo naučia aj pre súčasnosť. 

PS – viac informácií nájdete na www.katarinka.sk alebo aj na blogu katarínkovcov: http://katarinka.blog.sme.sk/

A najmä – vyberte sa na Katarínku sami :-)

 

Použité fotografie sú zo stránky www.katarinka.sk so súhlasom Petra Hercega.

Ak radi čítate moje články, pridajte si ma na Facebooku .

Marek Piváček

Marek Piváček

Bloger 
  • Počet článkov:  191
  •  | 
  • Páči sa:  11x

https://www.facebook.com/pivacekblogRád píšem a rád stretávam inšpiratívnych ľudí, preto som okrem článkov začal robiť rozhovory, ktoré publikujem na mojom blogu. Mojím detským snom je vydať knihu. Zoznam autorových rubrík:  Business StoriesMoji veľkí priateliaRozhovorySpoločnosť a takSpolok sv. Vincenta de Paul -ZamysleniaRecenzieReality & stavbyDeti, mládež, táboryStalo sa...Ľudia, kamarátiFotografieSlovensko mojeVeď už ma nekop:-)DepresiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu