Obnovia developeri čaro bratislavskej Vydrice?

Autor: Marek Piváček | 17.11.2007 o 19:04 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  7279x

Stavebný boom v hlavnom meste vidno na každom kroku. Obloha posiata ramenami žeriavov, ktorým padlo za obeť viacero historických štvrtí. Jednou z nich bola bratislavská Vydrica, ktorá musela ustúpiť pred „pýchou“ modernej doby – mostom SNP a ďalším rozvojom mesta. Možno aj preto mám vrodený odpor voči stavebnému rozmachu. Mizne to, čo nám bolo srdcu blízke. A aká bola história tohto tak trochu tajomného miesta?

Prvý raz som tento pre mňa trochu tajomný názov počul z úst môjho dedka. Vraj tam bývali.  V dome pod hradom prežili aj veľkú záplavu začiatkom 50-tych rokov. Potom prišlo sťahovanie do domu na Povrazníckej ulici v blízkosti tzv. Pyramídy (ľudový názov pre budovu Slovenského rozhlasu). S Vydricou to išlo „dole vodou“. A aká bola v časoch slávy?

Názov Vydrica je odvodený od rovnomennej riečky prameniacej v Malých Karpatoch. Preteká cez bratislavský lesopark, Železnú studničku, Patrónku a Mlynskú dolinu. Pri moste Lafranconi sa vlieva do Dunaja.

rok1913sm.jpg

Pohľad na Podhradie z roku 1913

Osada, ktorej korene siahajú do konca 13. storočia, niesla aj iné názvy ako Zuckermandel (s hlavnou Žižkovou ulicou), Podhradie (bola jeho časťou) alebo Pozsony-Várallya. Od roku 1850 sa stala súčasťou Bratislavského hradu a teda aj mesta. Podhradie tvorili (aj keď nie v tom istom čase) skvosty ako  židovská synagóga a cintorín, Zámocká ulica, Kostol Najsvätejšej Trojice, Dóm sv. Martina, Kapitulská ulica či Rybné námestie, Vydrická brána alebo Vodná veža (z 13.storočia). Okrem nich množstvo malých úzkych uličiek, ktoré mali povesť miest nerestnej lásky.

zucker1sm.jpg

Hlavná ulica v Zuckermandel (Žižkova ulica)

Rozpad sa vkrádal nebadane. Vodná veža, kde sa vyberalo mýto na dunajský brod, bola v roku 1620 vyhodená do vzduchu pri Betlenovom povstaní. Vydrická brána spolu s mestskými hradbami zbúraná v rokoch 1775-77. Po pričlenení k mestu v 19. storočí sa z Vydrice stalo židovské geto, ktoré zasiahol v roku 1913 požiar. Židovské geto uchvátila nacistická okupácia a následne (ešte drvivejšie) socialistická výstavba. Najväčšími zásahmi bolo vybudovanie komunikácie do Karlovej Vsi (medzi korytom Dunaja a hradným vrchom) a Nového mosta (vtedajší Most SNP 1969-73), ktorý presekol srdce Podhradia na dve polovice.

letecky1sm.jpg
Podhradie prepojené s Dómom Svätého Martina

Ešte i teraz je úchvatný pohľad z hradného nádvoria na impozantnú vežu Dómu. Aké to muselo byť v časoch, keď ste sa mohli medzi nimi prechádzať malebnými ulicami starého mesta? Mnoho Bratislavčanov, ktorí si pamätajú staré časy, sa nikdy s polohou moderného mosta nestotožnili.

most1sm.jpg

 Nový most, ktorý rozsekol Podhradie napoly

Za obeť propagandy padlo takmer 400 domov, zachovalo sa šesť. Ako „náhrada“ boli vybudované tri bytové panelové domy bez akéhokoľvek kontextu.
 
Jedinou, veľmi slabou náplasťou na rany Vydrice, sa stali archeologické nálezy Vodnej veže, ktoré sú súčasťou hradného komplexu.

hrad1sm.jpg

Minulosť pripomína len židovský pamätník (v popredí)

V Bratislave sme až príliš často svedkami bezhlavej výstavby za každú cenu. Tak nám vyrástlo viacero stavieb vythrnutých z kontextu ako budova Slovenskej národnej galérie, Aupark Tower či obytný „mrakodrap“ Gloria na Miletičovej ulici. V prípade Vydrice sa jedná o miesto so silným historickým a kultúrnym dedičstvom, ktoré sa nedá prehliadať. Súhlasím s vyjadreniami hlavného architekta, že nie je možné robiť výstavbu v štýle 19.storočia, avšak veľmi nerád by som sa stal svedkom „zlatokopeckej“ horúčky developerov, ktorí miliardové zisky povýšili nad všetko.

dom1sm.jpg

Dóm, ktorý býval súčasťou Podhradia

Potom sa raz stane, že zabudneme, kým sme boli a aká história nás viaže s našimi predkami. Nechajme sa teda prekvapiť či developeri obnovia čaro zašlej slávy Vydrice, ktorú si pamätajú naši dedovia.

_____________________________________________________

Historické fotografie zo stránky - http://podhradie.fara.sk/?q=o_podhradi/vznik
Originál fotografií - Július Cmorej: Bratislava, svedectvo historických pohľadníc

Informácie čerpané zo stránok:
http://www.wikipedia.org/
http://www.ron-del.net/

Súvisiace články:
SME - Aká bude nová Vydrica
SME Bratislava - hlavný architekt

Knižne vyšlo o Vydrici

O zámeroch deloperov viac na stránke http://www.vydrica.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda má dáta, ale zatiaľ nemá odpovede

Otázny je semafor aj školy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?