Ako Bratislava vo švíkoch praskala

Autor: Marek Piváček | 28.4.2008 o 8:46 | Karma článku: 9,91 | Prečítané:  3981x

Ako za najlepších čias habsburskej monarchie, alebo za obliehania Napoleónom, tak to vyzeralo tento víkend v našom hlavnom meste. Na vytvorení atmosféry a prilákaní tisíciek turistov i domácich mali podiel Dni otvorených dverí Mesta Bratislava. Tu je moja malá fotoreportáž.

Stretli sme sa na Zochovej ulici a hneď sme si to zamierili do uličiek, ktoré poznačil čas i ruky sprejerov. Napriek tomu dýchajú neopísateľným čarom starých príbehov. Ešte i dnes je ľahké si predstaviť učupené vinárne, galantných pánov v klobúkoch a dámy v slávnostných róbach.

 bastova.JPG

úzke uličky starého mesta majú niečo do seba 

michalska.JPG

približujeme sa k Michalskej veži

Zamierili sme si to k Michalskej veži, pod ktorou sa krčí Múžeum farmácie. Pred výstupom na Michalskú vežu (s múzeom zbraní na viacerých štvorcových podlažiach) nás neodradil ani dlhší rad čakateľov. Za odmenu sa nám naskytol výhľad, aký sa len tak nevidí.

hrad.JPG

hrad pri pohľade z Michalskej veže

veza1.JPG

malý Babylon pod nami

trojicka.JPG

Kostol sv. Trojice

Prešli sme zopár metrov a o tom, že mesto sa poriadne pripravilo na svojich návštevníkov sme sa presvedčili v Mirbachovom paláci, kde sa okrem výstavy obrazov a malieb, rozozvučali tóny mladých umelcov.

radnica2.JPG

hodiny na Radnici

strecha1.JPG

kto by povedal, že medzi tými strechami sa krčí malá ulička?

strecha2.JPG

niekedy sa treba na veci pozrieť z nadhľadu

Po mierne rozbitej dlažbe (ktorú neviem prečo znova renovujú?!) sme sa dostali na Hlavné námestie, kde to žilo trhmi, kde sa dali kúpiť vecičky od výmyslu sveta. Spomienkové tričká s logom Bratislavy, medovina, drevené hračky, medové sviečky, korále či domáce varešky. Všetkému dominovalo veľké pódium s ľudovými umelcami.

hlavne.JPG

stánky na Hlavnom námestí pripomínali históriu

hlavne2.JPG

prevládali suveníry a ľudí, kam oko dovidelo

Prešli sme bránou Radnice, za ktorou sa nedali zahanbiť remeselníci každého druhu. To už sa nám do uší dostávali veselé rytmy Straussovho valčíka v podaní kapely v kostýmoch a lá Rakúska monarchia. Jednotlivé skladby zaujímavo preplietli dobovými pikoškami.

radnica.JPG

Radnica z dvoch pohľadov

radnicne.JPG

To už sme zamierili do Primaciálneho paláca, odkiaľ sa zase ozývali klasické melódie. Aj moje necvičené ucho zaplesalo nad rezkými rytmami Uhorského tanca.

primpalac.JPG

Primaciálny palác hrdo ozdobený zástavami mesta

primacialne.JPG

Primaciálne námestie, kde začínali prehliadky so sprievodcami

Bratislava si pre svojich návštevníkov pripravila ešte mnoho tajomstiev, krás a zážitkov. Bohužiaľ nedalo sa všetko stihnúť – pre kaplnkou svätého Jakuba na námestí SNP sa vlnil dlhý had ako za čias čakania na kilo „prídelovej“ šunky.

Mestom premávali historické električky bez dverí, na ktoré sa naskakovalo za jazdy. Ich nedeliteľnou súčasťou boli sprievodcovia, ktorí nemohli chýbať ani v dnešnej Bratislave.

drak.JPG

dračie oko s veľkou TV - zaujímavý nápad

elektricka.JPG

historická električka premávala od SND po Vazovovu ulicu

V nedeľu sme ešte využili deň otvorených dverí v zoologickej záhrade, kde sa to hemžilo ľudmi (bolo ich tam oveľa viac ako zvierat), stánkami, poskakujúcimi deťmi a samozrejme zvieratami znudenými z toľkých čumilov.

dom.JPG

Dóm sv. Martina, ticho stojaci, akoby sa ho ruch mesta vôbec nedotýkal

V Bratislave to tento víkend žilo (nevadili nám ani davy ľudí, cez ktoré sme sa občas museli predierať), za čo patrí vďaka všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na celej tej nádhere. Verím, že o rok sa znova stretneme.

foto - autor

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?