Miesto požehnania v krajine bez mena

Autor: Marek Piváček | 24.6.2009 o 13:14 | Karma článku: 12,56 | Prečítané:  4382x

Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Je to tak. Málokto si vyberie, v akej krajine sa narodí, v akej bude vyrastať rodine. Tak to bolo aj v hornatom kraji v spolkovej krajine Bosna a Hercegovina, kedysi časti hrdej Juhoslávie. V kraji obklopenom skalnatými pahorkami sa pospolitý ľud živil zväčša pestovaním nenáročného tabaku.  Tak to bolo až do onej nešťastnej bratovražednej vojny vyvolanej z dychtivosti po moci, po zisku, do ktorej boli zapletené viaceré svetové mocnosti. Ešte predtým sa však stala udalosť, ktorá rozrušila celú krajinu – skupina detí, od deviatich po pätnásť rokov, začala rozširovať, že sa im zjavila Panna Mária. V malej dedinke medzi horami, v Medžugorí.

Písal sa rok 1981, v strednej a východnej Európe zúril komunizmus.  Možno i preto sa udalosti dostalo patričnej „pozornosti“. Na tretí deň sa pod kopcom, kde malo byť ďalšie zjavenie, sústredilo asi 5000 ľudí, zväčša jednoduchých dedinčanov. Viac informácii o prvých dňoch zjavení, nájdete tu.

dedina.jpg

Dedinka ležiaca v skalnatom kraji

Ani polícia sa nenechala zahanbiť a deti začala vypočúvať a prenasledovať. No čím prísnejší bol zákaz, tým viac ľudí prichádzalo do Medžugoria. Prišlo aj k perzekúciám voči františkánom, ktorí mali na starosti farnosť. Páter Jozo Zovko, ktorý bol pri zjaveniach spočiatku veľmi opatrný,  si vytrpel takmer štyri roky vo väzení len preto, že deti chránil pred štátnou bezpečnosťou. Prenasledovanie pokračovalo so stále väčšou intenzitou, avšak do hornatého kraja neďaleko chorvátskych hraníc začínali prichádzať ľudia z Európy, z celého sveta.

pm1.jpg

pm3.jpg

Kopec Podbrdo - miesto prvých zjavení

Dnes je tomu 28 rokov, čo sa Panna Mária dala spoznať jednoduchým deťom. Jedným z jej posolstiev bola prosba o modlitbu, lebo modlitba má silu odvrátiť vojny a nešťastia. Ako vieme, jej bolestné slová o vojne sa čoskoro potvrdili. Ďalšími jej odkazmi boli prosba o pokoj, pôst, obrátenie, Eucharistia. Nič veľké, len jednoduché kroky, ako zmeniť náš svet k lepšiemu.

kostol.jpg

Kostol postavený dávno pred zjaveniami sa stal malým pre množstvo pútnikov

kostol2.jpg

Ako plynul čas, z Medžugoria sa stalo pútnické miesto nazývané aj spovednicou sveta. Nie je zriedkavé pozorovať stovky ľudí čakajúcich na spoveď  v 40 stupňových horúčavách aj niekoľko hodín. Ľudia prichádzajú z celého sveta. Prosiť, poďakovať sa, alebo „len“ načerpať. Mnohí prichádzajú zo zvedavosti, ale ako povedal jeden páter, nikto neodchádza rovnaký. Medžugorie zmenilo aj veľkých skeptikov, ľudí, ktorí sa prišli skôr vysmievať. Dnes prinášajú svoje svedectvo tisíckam pútnikov prúdiacich do srdca Hercegoviny. Jedným z nich je bývalý spevák skupiny Kelly Family – Paddy, ktorý sa v Medžugorí rozhodol všetkého vzdať a vstúpil do kláštora.

krizevac.jpg

Kríž na kopci Križevac, kam vystupujú mnohí bosí

kcesta.jpg

slavko.jpg

Symbolický pamätník známeho Fra Slavka Barbariča, ktorý zomrel pri zostupe z Križevca

Napísal mnohé knihy o Medžugorí preložené do desiatok jazykov

Okrem možno neviditeľných „zázrakov“, existuje i množstvo svedectiev o telesných uzdraveniach. Spomínam si na príbeh Američana, ktorý sa v ťažkom štádiu rakoviny rozhodol cestovať do Medžugoria – napriek protestom všetkých lekárov. Cestu vraj nemusel prežiť. O rok nato sa úplne zdravý vrátil poďakovať sa so svojimi siedmymi z deviatich detí.

jk.jpg

Socha, z ktorej kolena vyteká tekutina nevysvetliteľným spôsobom

jk2.jpg

Pútnici sa snažia "zázračného" kolena aspoň na chvíľu dotknúť

Nie však telesné uzdravenia sú tým najdôležitejším. Ani senzácie, ktoré mnohí hľadajú. Najdôležitejším je posolstvo nádeje, ktoré toto miesto prináša. Netreba veľa, aby sa svet zmenil k lepšiemu... stačí obrátenie srdca, každý nech začne sám od seba.

ludia.jpg

Modliaci sa ľudia na hore Križevac

pm2.jpg

 Poslednýkrát z Podbrda

PS – každý rok sa v Medžugori koná Festival mládeže (toho roku od 1.-6. augusta), na ktorom sa stretávajú mladí z celého sveta. Slováci, Taliani, Francúzi, Kórejci, Austrálčania, Afričania, Vietnamci... všetci ľudia túžiaci po obnove srdca.

Foto - Silvia Saxová, Marek Piváček

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Píše Ivan Mikloš

Zúfalo potrebujeme úspešnú vládu. Zatiaľ to tak nevyzerá (píše Ivan Mikloš)

Reformy potrebujú politickú váhu.


Už ste čítali?