Pokora

Autor: Marek Piváček | 27.7.2010 o 10:54 | (upravené 27.7.2010 o 11:09) Karma článku: 20,57 | Prečítané:  6873x

Myslím, že to bol Abraham Lincoln, kto povedal: „Človek vydrží pretrpieť mnoho, ale ak chcete vyskúšať jeho charakter, dajte mu moc.“


Nenadarmo sa hovorí, že moc a peniaze krivia charakter. Stačí sa pozrieť  na niektorých politikov, ktorých charakter nevydržal prvú skúšku, prvú príležitosť nabaliť sa. To je len špička ľadovca. Existujú tisíce úspešných ľudí, ktorí svoj úspech nezvládajú. Vo firmách, tzv. rýchlokvasení podnikatelia, verejní činitelia...

Ja sám viem, aké je to sladké vychutnať si úspech, postup v práci a ako nerád sa ho človek vzdáva.  Avšak to samo o sebe neprináša šťastie.

Obdivujem pokorných ľudí, pretože sám na sebe viem, aká je ťažká táto „kráľovná“ všetkých čností. Človek môže mať všetky prednosti, ale ak je pyšný, raz príde pád. Skôr či neskôr ho k nemu privedú jeho nezdravé ambície.

Obdivujem pokorných ľudí, ktorí si poctivo robia svoju prácu, aj keď sa im mnohí čudujú a považujú ich za menejcenných, za skrachovancov avšak oni sú šťastní.

Obdivujem tety upratovačky v našej americkej firme, ktoré niekoľkokrát za deň čistia WC, umývajú riady (ktoré si nevieme ani sami umyť, až tak sme pohodlní), tlačia veľké vozíky, narobia sa trikrát viac za päťkrát menší plat.

Obdivujem chlapov z Oravy, ktorí chodia na týždňovky do miest, kde ako murári zarábajú na svoje rodiny nedobrovoľne odlúčení od nich.

Obdivujem bezdomovcov, ktorí napriek nepriazni osudu, sa snažia dostať z povestného dna, sú vďační za príležitosť, ktorú dostali a predávajú Nota Bene.

Obdivujem lekárov a sestry, že za mizerné platy podávajú excelentné výkony, že ešte nezdrhli za hranice, kde ich prácu viac ocenia.

Obdivujem učiteľov, ktorých práca je poslaním, ktorí sa v našom štáte asi navždy vzdali lepšieho ohodnotenia.

Obdivujem mamy s viacerými deťmi, ktoré zanechali sľubne sa vyvíjajúcu kariéru manažériek a ich život sa točí okolo plienok.

Obdivujem zametačov, ktorí skoro ráno vyjdú do ulíc a aj keď ich nevidím, stojac na zástavke električky pozorujem, že všetky ohorky a smeti odvčera zmizli.

Mnohé z týchto prác by som nedokázal robiť. Moje ego by mi to nedovolilo.

Venované všetkým čestným ľuďom v akejkoľvek profesii, ktorí dokážu byť verní svojim povinnostiam. To je cesta pre budúcnosť našej krajiny. Nie sľuby našich politických „spasiteľov“.


Foto v perexe - http://opshori.files.wordpress.com/2009/12/solar-power.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?