Devín – miesto plné histórie, nádejí a sklamaní

Autor: Marek Piváček | 19.3.2013 o 10:40 | (upravené 19.3.2013 o 11:04) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  2096x

Ako som už spomínal vo viacerých článkoch, mám rád Slovensko, najmä jeho prírodné krásy, hory, rieky, vodopády, turistické chaty... miesta, kde človek môže vypnúť, kde načerpá, kde sa oslobodí od bežných starostí. Avšak nie vždy je možné zájsť na takéto miesta. Možno i preto som si nevdojak našiel podobné miesta oddychu priamo v mojom okolí. Jedným z nich je Devín, kam som často zablúdil na bicykli hoci aj každý večer po práci. Časom sa stal „mojím" miestom. Aj keď trochu ponurým.

 

Prečo?

Hrad Devín, podobne ako rovnomenná obec leží na sútoku Moravy a Dunaja. Mohutný Dunaj sa točí, akoby sa chcel vyhnúť malej riečke Morave, ktorá má na šírku možno ani nie 20 metrov. Keď som si chcel trochu zašportovať, zobral som horský bicykel a šup ho na Devín. Sadol som si práve na breh Moravy, na miesto mnohých nesplnených nádejí. Mnohých zbytočne stratených životov tých, ktorí chceli preplávať za slobodou. Áno, vždy sa mi vybavili ľudia, ktorí sa snažili za minulého režimu dostať na slobodu. Túto skutočnosť už pripomína aj mohutný pamätník s mrežou a aj veľké srdce z ostnatého drôtu.

pamatnik.jpg

Pamätník, pri ktorom sa zastavila aj Alžbeta II. (foto autor)

srdce.jpg

Srdce na pamiatku obetí (foto autor)

Poďme však radšej k hradu.

Hrad Devín

Majestátny komplex sa vypína na brale vo výške 55 metrov. Prvá spomienka o hrade Dowina siaha do roku 864, avšak okolie Devínskej brány je priam posiate históriou, ktorá siaha až do doby Keltov a Rimanov. Hradný kopec patril do sústavy Limes Romanum, teda akéhosi obranného valu Rímskej ríše. Svoje miesto zohral hrad Devín aj pri bojoch medzi Veľkou Moravou a Franskou ríšou. Obývali ho Mojmír aj Rastislav. Niekoľko krát hrad opevňovali aj Pálffyovci, ktorí boli prakticky poslední vlastníci až do odpredania štátu v roku 1935.

devin01.jpg.jpeg

Pohľad z druhého brehu Moravy

V 17. storočí (keď bola vystavaná aj známa hranolová bašta) hrad odolal aj nájazdom Turkov, avšak nie Napoleónovi, ktorý ho v roku 1809 vyhodil do vzduchu. V roku 1836 sa na hrad uskutočnilo „slávne" stretnutie štúrovcov, kde si dali slovanské mená. V roku 1961 bol hrad Devín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V hrade sa v súčasnosti nachádza archeologické múzeum.

veza2.jpg

Známa hranatá veža (foto autor)

Výletné a športové aktivity

Celkom zaujímavý výlet si môžete urobiť loďou z bratislavského prístavu priamo pod hrad Devín. Viac informácií na stránke - http://www.lod.sk/vylet-lodou-bratislava-devin.aspx . Na tých športovo zdatnejších čaká cyklotrasa pozdĺž rieky Morava napríklad do Vysokej pri Morave. Fajnšmekri si možu urobiť okruh Bratislava - Stupava - Malacky - Vysoká pri Morave - Devín - Bratislava, čo je už slušná trasa. Takmer vždy, keď som zavítal pod hrad Devín, uvidel som aj kajakárov, ktorí práve pri sútoku Moravy a Dunaja vystupovali z lodí.

stromy.jpg

majak.jpg

Prírodné krásy

Devín je oblkopený masívom Devínskych Karpát s najvyšším vrchom - Devínska Kobyla (514 m.n.m.) a unikátnym archeologickým a geologickým náleziskom Sandberg, ktoré v sebe skrýva pozostatky morských nánosov z druhohôr. Už na prvý pohľad prevláda vápenec, ale nájdete tu i bridlicu, ktorá v minulosti pokrývala strechy bratislavských domov.Keď hovoríme o Devínskej Kobyle (s úchvatným výhľadom na sútok dvoch riek a hrad), pekným je aj prechod zo starej Dúbravky do Devína, práve cez tento horský masív.

kobyla.jpg

Sandberg (foto - www.slovakia.travel)

vlke.jpg

(foto - www.vlke.sk)

V povodí rieky Morava prevládajú lužné lesy, niekedy je až zaujímavé sledovať ako sa darí stromom zaplaveným nánosmi z Moravy a vodou. Tieto lesy sa paradoxne zachovali najmä vďaka stráženému úmeziu v pohraničí za bývalého režimu.

Apropo - rieka Morava - vraj v nej žije až 62 druhov rýb a jej okolie patrí medzi významné miesta populácie vtákov s až 118 druhmi hniezdiacimi v jej povodí.

devin_nadvorie.jpg

(foto - bobinsvet.eu)

Čo ešte dodať?

Pre úplnosť ešte dodám, že obec Devín má niečo cez 1000 obyvateľov (1040 v roku 2007), myslím, že tento počet skôr stúpa vďaka atraktivite tejto mestskej časti Bratislavy so spojením MHD a bývaním priamo v náručí prírody, pod hradom s pohnutou históriou na mieste plnom nádejí a sklamaní.

 

Použité zdroje:

O histórii hradu Devín - http://www.slovenskehrady.sk/historia-hradu-devin

O obci a okolí - http://www.devin.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?