Všetky moje deti

Autor: Marek Piváček | 20.2.2014 o 7:42 | (upravené 20.2.2014 o 7:56) Karma článku: 12,25 | Prečítané:  2501x

Nie som veľkým pisateľom recenzií. Verím však, že človek by sa mal podeliť, ak vie o niečom dobrom, o niečom, čo ho posunie ďalej alebo mu aspoň urobí krajší deň. Takým je nesporne filmový dokument Všetky moje deti od režiséra Ladislava Kaboša. Nie je to len príbeh odvážneho a milujúceho farára Maroša Kuffu zo Žakoviec, ale aj vynikajúca sonda do života miestnych Rómov v osade počas mnohých udalostí. Film často rozosmeje pre ich detinskosť, ale aj prinúti zamyslieť sa vidiac podmienky, v akých žijú ľudia. 90 minút mi prešlo ako voda, nechcelo sa mi veriť, že je koniec. V kine zostalo ticho hádam 5 minút po skončení filmu.

 itafilm.sk

Filmom nás sprevádza farár Maroš Kuffa. Režisér umne a autenticky zachytáva jeho časté návštevy miestnej rómskej osady. Raz príde na Tatrovke s kvádrami, inokedy na Ávii naloženej starými posteľami, ktoré sľúbil Rómom. Nevie však ktorým. A chcieť budú všetci.

Farár Maroš im však nedáva všetko len preto, aby mali. Všemožne ich motivuje, aby sa snažili pracovať. Ak niekto potrebuje nový dom, zoberie ho na „búračku" odkiaľ si dovezie tehly, ktoré si zadovážil vlastnou prácou. Farár pracuje s nimi. „Sú pre mňa ako deti," vraví. A deti musia vidieť otca pracovať, aby sa to naučili. Lebo bez práce je len kúsok ku kriminalite.

Mne osobne imponuje ako farár Maroš chodí po osade v červených montérkach, tu prehodí slovko, tam podá ruku alebo aj napomenie. Ich rečou samozrejme, aby to prijali.

kuffa1.jpg

Deti z rómskej osady

Zmena sa rodí pomaly, ale o to je trvalejšia. On tomu verí. Keby neveril, nechodil by za nimi. Je úžasné vidieť ako medzi miestnymi Rómami povstávajú viacerí, ktorí si túto myšlienku zobrali za svoju. Veľmi sympaticky pôsobí Stano, Róm s viacerými deťmi, ktorý pomáha ostatným stavať malé tehlové domy. Jeho žena tiež nechce žiť ako ostatní. Urobí veľký nákup, z ktorého dokáže variť po celý mesiac. Za 120 eur.

Film poukazuje aj na vážny problém rómskych osád, kde ľudia bývajú v chatrčiach bez vody, bez svetla. Veľmi silným je  prestrih na autentické zábery z televízie, kde hovoria o smrti matky s dvoma deťmi v jednej z týchto chatrčí. Tým Maroš už nestihol pomôcť. Na úrade mu povedali, že všetky povolenia na stavbu dostane za pol roka. Oni s chlapmi postavia malý dom 4x4 metre za 3 dni. Aj tento paradox hovorí niečo o neriešení rómskej otázky na Slovensku. Namiesto chatrčí na mnohých miestach osady stoja malé murované domčeky, dokonca i jedna radovka. Na tie stavby by nikdy nedostali povolenie. A možno sa predišlo mnohým tragédiám. Niekedy stačí trochu tehál a šikovné ruky. Pomôžu viac ako eurofondy a úradníci.

Dokument prináša aj úsmevné príhody (napr. ako miestny obyvateľ dúfa, že dostane nový televízor od farára, veď  ten starý sa tiež musí niekedy pokaziť) a vykresľuje rómsku mentalitu - ich spätosť s hudbou, tancom. V neposlednom rade aj prijatie, s akým vítajú deti, ktoré prídu na svet. Často má matka 14-15 rokov a mohli by sme polemizovať o zodpovednosti, ale to nie je cieľom. „Máme 5 detí, tak prijmeme aj šieste," vyznáva sa jeden z nich. Je to na zamyslenie aj pre nás, ktorí máme poriadnu strechu nad hlavou. Prijať život. A Rómovia žijú spolu, v dobrom i zlom.

kuffa2.jpg

Farár Maroš Kuffa s miestnymi

Ako červená niť sa celým filmom tiahne motto Maroša Kuffu: „Ľudí nemilujme podľa ich zásluh, ale podľa veľkosti ich potrieb."

A čo si odnesiete z tohto filmu? Ja som si uvedomil s vďačnosťou, že máme dobré bývanie, že našim deťom nechýba jedlo ani oblečenie. Je to však pre mňa i záväzok pomáhať tým, čo to potrebujú. Možno nie tak radikálne ako Maroš Kuffa, ale aspoň v malých veciach. Často aj malá adresná pomoc dokáže zlepšiť ľuďom život. Možno pre nás je to pár eur, ktoré nám nebudú chýbať, ale pre niekoho to môže znamenať nové topánky do školy pre dieťa.

Ak toto bolo cieľom filmu, myslím, že trafil klinec po hlavičke. Určite si ho pozrite.

Tu je trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=MiVICAoDDLw

Foto v článku - vsetkymojedeti.eu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?