Už chápem, načo je sexuálna výchova

Autor: Marek Piváček | 4.2.2015 o 10:43 | (upravené 4.2.2015 o 12:33) Karma článku: 13,00 | Prečítané:  16345x

...alebo o paralelných svetoch vernosti, zodpovednosti a sexu.

S kamarátom Ferom radi diskutujeme o politike. A keď nás to unaví, prejdeme na autá, podnikanie alebo aktuálne témy. Tak sme sa dostali k sexuálnej výchove. Ja praktizujúci katolík a on ateista. Dobrá kombinácia na diskusiu, kde sa krásne ukázali naše paralelné svety.

Fero sa ma pýtal, prečo si myslím, že sexuálna výchova v škole je zlá. Veď v dnešnej dobe majú decká prvú intímnu skúsenosť v šestnástich! Nie som včerajší a viem, že veľa vecí sa zmenilo odkedy som mal 16 ja, ale toto mi vyrazilo dych. Vraj moje deti sa to aj tak naučia.

Milý Fero,

neviem ako ty, ale ja som nemal prvý sex v 16 rokoch.  Myslím si, že toto nie je niečo, čo sa má meniť s  dobou ako používanie mobilov na základnej škole. Nie je to niečo, čo si chcem vyskúšať a keď mi to nevyhovuje, kúpim si iný model. Ide o človeka, ktorý na rozdiel od vecí cíti zranenia a nelásku. Nie je to len o konzumovaní a sebauspokojení, ale aj o intímnom zdieľaní sa s blízkym človekom. O darovaní seba samého. Tieto veci sa často ukážu v chorobe, keď už to nie je, aké to bývalo predtým. Odhodím preto blízkeho človeka? Poznám ľudí, ktorí pre chorobu nemôžu spolu intímne žiť. Majú sa automaticky rozviesť? 

A čo sa týka výchovy?

Úplne dôverujem mojej manželke, že tieto veci dokáže našim dcéram vysvetliť citlivo a náležitým spôsobom. Ak by sme mali syna, vysvetľoval by som ja :-). A vôbec nie som proti sexuálnej výchove. Som za výchovu, ktorá učí zodpovednosti a nie tomu ako zabrániť nechcenému životu, ako si užíť bez následkov, ako sa nenakaziť, keď už chcem mať viac partnerov. Toto mi príde skôr ako návod na nezodpovedný život.  A keď sa „to“ náhodou stane, ešte stále sú tu kliniky na potrat... nie je to smutné?

Verím, že moje dve dcéry budú mať rovnako zodpovedný prístup, keď raz príde ten čas. Áno, môžu sa dostať do neviemakej spoločnosti  kamarátov alebo iných ľudí. Avšak, ak my rodičia im dáme dobrý základ založený na hodnotách (a teraz vôbec nemyslím na vieru), myslím, že ich to prenesie aj cez obdobie dospievania. Ja osobne som sa stretol so saleziánmi v čase, keď mnohí moji kamaráti začali piť a mať prvý sex. Strhlo ma všetko dobré, čo som mohol zažiť a nemám pocit, že by mi chýbali veci ako sex, drogy alebo alkohol.

Ale áno... už chápem, prečo mnohí volajú po sexuálnej výchove  na školách. Tam, kde niet morálky a zodpovednosti, treba zachraňovať, čo sa dá!

Skúsme sa zamyslieť či naše deti netreba radšej naučiť zodpovenosti a ukázať im morálne hodnoty. Potom im nebudeme musieť ukazovať ako sa zbaviť zodpovednosti.

 PS – v dnešnej dobe je priam divné byť verným a milujúcim manželom alebo manželkou. Ale verte mi, oplatí sa to a je stále veľa takých, ktorí svojim deťoch dávajú príklad vernosti a lásky. 

 

Moja Facebook stránka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?