Abeland – dedinka remesiel a oddychu od ruchu mesta

Autor: Marek Piváček | 14.10.2016 o 8:54 | Karma článku: 7,19 | Prečítané:  2862x

Keď človek žije v betónovej džungli, dobre mu padne vypadnúť z ruchu mesta. Či už je to výlet do prírody alebo návšteva ZOO. Okrem klasických víkendových aktivít sa nájdu aj viac netradičné.

Jednou z nich je nepochybne Abeland – farma rodinky Ábelovcov v Lozorne. Lepšie povedané v lese za dedinou s podtitulom dedinka remesiel.

Keď sme dorazili na miesto, pred areálom už stálo dobrých dvadsať áut. Hneď pri príchode nás upútali hlinené nádoby zavesené na drevenom plote. Pripomenuli mi Múzeum oravskej dediny, kde sa podobné predávajú. 

Onedlho sme sa ocitli v hrnčiarskej dielni, kde si deti mohli na kruhu vytvoriť vlastný výrobok. Nebola možnosť ich vypáliť v peci, avšak napriek tomu o túto činnosť bol veľký záujem. 

kováčskej dielni sme si pozreli ako sa kuje železo. Ďalšou pre nás netradičnou aktivitou bolo šúpanie a moržovanie kukurice. Deti boli touto aktivitou nadšené a pribehli vždy s novou kukuricou, aby z nej dostali zrniečka, ktoré potom hádzali husiam.

Na farme nechýbali ani zvieratá, naše deti sa odfotili s ovečkami, povozili sa na poníkovi alebo pohladkali kozičky. Väčšie deti skúšali „adrenalínové aktivity“ ako lezenie po strome alebo húpanie sa na dlhom lane. Pre najmenších bolo pripravené ihrisko s pieskom a preliezkami.

V čase obeda sa všetci ponáhľali k malému prístrešku, ktorý slúži ako letná kuchyňa, kde sa dali objednať halušky, fazuľová polievka, koláče alebo šípková malinovka.

Abeland je otvorený každú sobotu. Soboty sú venovanie rôznym aktivitám. Keď sme ho navštívili my konal sa rybolov. Ďalšia sobota bola venovaná výrobe syrov.

dedinke remesiel sme strávili zo päť hodín, ani neviem ako ten čas preletel. Bol to čas oddychu medzi ľuďmi, ktorí išli za svojím snom a vybudovali niečo inšpiratívne aj pre ostatných návštevníkov. Pre rodiny s deťmi je Abeland dobrou voľbou ako užitočne prežiť víkendový čas.

Viac info nájdete na:  http://www.abeland.sk/

Foto v článku - autor

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda má dáta, ale zatiaľ nemá odpovede

Otázny je semafor aj školy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?