O tom ako sme z Vianoc spravili bordel

Autor: Marek Piváček | 21.12.2016 o 11:38 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  2203x

Viete, čo vám vyhodí Google, keď zadáte slovo „Christmas“? Že nie? Tak to skúste a dostanete milión rôznych obrázkov Santa Clausa.

Každý rok posielam svojim kolegom a kamarátom email s vianočným prianím. Vždy si dám záležať na tom, aby sa priložený obrázok spájal s tým pravým tajomstvom Vianoc. Napriek všetkému, čo sa deje okolo najkrajších sviatkov v roku.

Koncom októbra (niekedy už aj v septembri) začínajú vianočné orgie v nákupných centrách, obchody nám ponúkajú vianočné zľavy a výpredaje.

V novembri sa zažínajú vianočné motívy na pouličných lampách. Koncom mesiaca začínajú vianočné trhy s veľkým ozdobeným stromčekom, punčom, cigánskou, kopcom ľudí, tlačenicou pred stánkami a kde-tu s vianočnými koledami.

Začiatkom decembra sa spustí veľké nákupné šialenstvo, obchody praskajú vo švíkoch, tí múdrejší objednávajú cez internet, dúfajúc, že darčeky dorazia pred Vianocami. Zháňame filé, kapra, stromček, oplátky, mandarinky. Pečieme medovníky, ozdobujeme stromček, balíme darčeky. Všetko vo veľkom zhone, s nervozitou, s pocitom príťaže.

Toto sú naše „sviatky pokoja“. Alebo ich paródia.

A pritom je to všetko také jednoduché. Naši najbližší potrebujú viac našu prítomnosť ako darčeky. Viac láskavých slov ako nervozity. Viac pochopenia ako zhonu.

A keď sme pri tajomstve Vianoc - aj ten Ježiško sa nenarodil v supermarkete, ale v chudobnej maštalke. To len my sme si z Vianoc urobili „bordel“.

Všetkým prajem radostné a pokojné sviatky!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?