Moje milované hory 1/2 - SME na Kriváni

Autor: Marek Piváček | 29.8.2006 o 8:34 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  3441x

Slováci sú už raz takí. Objavitelia, snílkovia, cestovatelia, turisti, ktorých nič nenechá na pokoji. Last minute dovolenky do prímorských letovísk sa stali takmer kultovou záležitosťou po páde železnej opony. Kto by sa už nechystal do Egypta, Chorvátska, Španielska, na Malorku alebo hoci aj do Bulharka? Ja som nebol ani v jednej z týchto (určite zaujímavých) krajín. Pritom nemám pocit, žeby som niečo zmeškal alebo nebodaj si neužil krásnej dovolenky. Symbolom dobrej "dovo" sú pre mňa hory. Tu je pár fragmentov z tých mojich milovaných.

Áno, znova som sa vybral so svojou polovičkou do Tatier. Bývanie "po známosti" u kamarátovej rodiny vo Veľkej Lomnici predčilo naše očakávanie. Cestovanie z tejto zapadlej dedinky (aj keď len 9 km od Tatranskej Lomnice) už nebolo výhrou. Napriek tomu sme sa zmohli na chytenie autobusu do Popradu pred šiestou. O takmer 2 hodiny sme sa konečne "vylodili" na Štrbskom plese. Cieľ prvej cesty Kriváň. Tu je zopár foto.

pyramida.jpg


Pod touto pyramídou ma odfotil môj otec asi pred 10 rokmi na mojej prvej túre na Kriváň. Žeby nostalgia? :-)

kamene.jpg


Obľúbené kamenné pyramídky - tentoraz v malom.

stran1.jpg


Milujem tatranské stráne pokryté trávou a kde-tu kosodrevinou. Dokážem ich fotiť znova a znova.

sme.jpg


Táto foto je jasná ako facka: "SME na Kriváni!" - ja a Robo na titulke:-) - novinky som čítal vo vláčiku na Štrbské Pleso, tak reku, tu je dôkaz.


Keďže sme si chceli dať takú pohodovku na ďalší deň, rozhodli sme sa pre Beliansku jaskyňu, čo bolo výslovným želaním mojej polovičky. Môj návrh, že počkám vonku, "veď som tam už bol", sa nestretol s pochopením, tak som aj ja voľky-nevoľky musel vbehnúť do pažeráka tejto ľadovej diery. Prvých 200 metrov sme bežali naháňajúc skupinku nedočkavých turistov so sprievodkyňou (boli sme poslední, ktorých vpustili dnu) pred nami. To bolo celkom cool. Potom začal seriózny výklad po slovensky naživo a po poľsky zo všadeprítomných digitálnych zariadení. Tak to tu predtým nebolo. Fotenia som sa vzdal, predsa za 200 Sk žiadna pasia:-). Vstupné za 150 považujem za primerané.


Po východe z jaskyne, ktorý bol Poliakmi komentovaný slovami "Chvala Bogu" sme si to zamierili naprieč Belianskymi Tatrami. Nasleduje zopár vrcholcov tohto menej navštevovaného vápencového masívu.

belianske1.jpg
belianske2.jpg
posed.jpg
 
jazero1.jpg

Tak túto foto si budem nadlho pamätať. Pri vyberaní mi fotoaparát vypadol, odrazil sa od zeme do kosodreviny a kotúľal sa nevedno kam. Prvá desivá predstava bola, že skončil v plese na obrázku. Chvalabohu, kosodrevina je hustá a môj foťák sa zastavil nejaký meter nad vodou.

Tretí a posledný deň nášho "turistikovania" sme zavŕšili pohodovou cestou na Zbojníčku. Málokedy mi bol dopriaty tak nádherný deň v horách ako tento. Ľudkovia ležiaci na lavičkách a opaľujúci sa vo výške 1960 m.n.m. Všade "mír a klid" ako by povedal "múj rudý bratr Vinnetou". Tu sú tri zábery z tejto pohody.

zbojnicka1.jpg
zbojnicka2.jpg
pleso1.jpg

A na záver pohľad na Tatry ako ich poznáme od pamätnej (nechcem písať nešťastnej - neviem či je to celkom pravda) víchrice. Zlomené ale aj hrdé - týčiace sa do nebies. Presne ako tie stromy - deti Tatier. 

polom1.jpg

 

polom2.jpg
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?