Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo ohrozuje život rodiny? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1. Prečítaj si ešte raz svoj výrok o Thedóziovi. „Kresťanskej Európe trvalo cca 1400 rokov..." a ďalší výrok "Nehovoril som, že vtedy bola Európa kresťanská...". Chlodvika si kde nechal? 2. To, že Maďari boli kresťania v čase Štefanovej smrti je veľmi odvážne tvrdenie. Pred pár dňami som sledoval reláciu o Slavníkovcoch, kde bolo skonštatované: "Christianizace nebyl proces, který by trval půlstoletí nebo století, o kterém se tu bavíme. Je to příběh mnohem delší, který trval stovky let." Reč nebola o Európe ako celku... Kresťanskou sa prehlásila len aristokracia s vládcom. Týmto christianizácia obvykle začínala, nie končila, ako si z nejakého dôvodu mylne predstavuješ 3. Boj o investituru ti niečo hovorí? Je to taká rozprávka, ako pápeži chceli slobodu cirkvi, aby si s ňou panovníci nerobili, čo sa im zachce. Môžeš mi popísať, čo vlastne podľa teba znamená "moc cirkvi"? 4. Presný rok sa nevie (987, 988, 989) Pokrstená bola už Oľga (955). Platí to, čo v bode 2. Christianizácia prebiehala asi až do 14. storočia, teda dlho potom ako sa Kyjevská Rus rozpadla... nie všetkým kniežatám sa ten nápad páčil. 5.Tvrdím "Románsky sloh alebo gotika sú tiež záležitosťou stredoveku. Iste si zaregistroval, že vo vojnách sa umeniu a pokroku veľmi nedarí.." Neviem, ako si z toho dokázal pochopiť, že ich považujem za pokrok? Vyvraciaš niečo, čo netvrdím. Tvrdím, že za úpadok môže nestabilita a vojny. Germáni ako hlavní nositelia kresťanstva na západe boli zaostalejší, čiže za úpadok církev nemohla. 7. Tvoje rečnícke otázky, že renesanční majstri mohli byť katolíkmi "len z donútenia", pretože "nemohli emigrovať" do tolerantnejšieho prostredia podsúvajú ničím nepodložené špekulácie. Faktom je, že renesancia prišla v kresťanskom prostredí a jej aktéri boli katolíci. 8. Mal som na mysli Arabmi podmanené územia. Tvrdenie B nie je pravda. K E - pápež nemá vplyv na všetkých kresťanov. K F, chcieť, aby pokračovala a pokračovať je rozdiel.. s obdobím po 7. storočí sa dnešok nedá porovnať.
NBUSR123
Prvá časť (1)
1) Hovoril som o tom, že kresťanskej Európe trvalo cca 1400 rokov aby v umenie dosiahlo stav ako na tom bolo v antike (napr. anatomickú správnosť.). V ďalšej vete som to korigoval na 1015 rokov. Tieto dejiny umenia som preto rátal od Theodózia I. (Cca od 380 roku) lebo stredoveké umenie súvisí so rozšírením kresťanstva v Európe. A tých 1015 (reálne cca. 1100) rokov preto, lebo som to rátal do roku 1500, kedy už existovali diela od Leonarda da Vinchi a Michelangela Buonarroti-ho. „Chlodvika si kde nechal?“ Nemal som v úmysle menovať všetkých ľudí z dejín. Chcel som len ukázať časovú os a ilustrovať ju s niekoľkými ukážkami. 2) Šírenie kresťanstva teda „pokresťanšťovanie“ Európy netrvalo pól storočie. Súhlasím. Ak to rátame od cca 393 do 1100-1200 tak to trvalo cca 800 rokov. Do roku 1200 mala cirkev v kapse celú Európu (až na Švédov). „Kresťanskou sa prehlásila len aristokracia s vládcom. Týmto christianizácia obvykle začínala, nie končila,...“ Súhlasím. Aj v tomto prípade platí tzv. pravidlo padajúceho hovna. S prepáčením za prirovnanie ale zato obstojné. 3) „Boj o investitúre.” Hej poznám. Skoro som sa rozplakal keď som o tom čítal. Ako si to tí dvaja ***** (cisári) mohli dovoliť takto zneuctiť cirkev. No fuj!!! ...............pokracovanie nasleduje...........
tiborkosz
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

 

1) Picasso bol teda dosť zaostalý.
Chlodvik bol dôležitejší ako Theodózius... v podstate zachránil RKC.

2) Vôbec si nepochopil, ako to bolo myslené. To ***** padalo stovky rokov :). Ten archeológ nemal na mysli celú Európu. Napr. v Čechách prijal krst Bořivoj (883?), ale kresťanskou krajinou sa stal Český štát až niekedy v 13. storočí. Bolo tam pekne vysvetlené ako to fungovalo. Pre Germánov alebo Slovanov nebol problém prijať kresťanského boha, ale zavrhnúť ostatných. U panovníka a aristokratov (v Čechách 14 šľachticov prijalo krst už v r. 845). Na Slovensku ten proces trval ešte dlhšie.
 

 

1) Neviem ako sa dostal Picasso do renesancie. :+) Beriem to, ako že si sa pomýlil.
Takže podľa teba RKC je dôležitejšie niečo, ako ten ktorý umožnil aby sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom a vďaka tomu neskôr vzniklo aj RKC?
2) Ale pochopil. Tvrdí, že na území dnešného Slovenska a v Čechách ešte dlho prebiehalo pokresťanšťovanie a nekončilo to napr. rokom 883. Ale to nič nemení na tom, že Európa bola okolo roku 1200 pod vplyvom kresťanstva na 90%-95%. (Nepredstavuj si Európu 11-13ho storočia ako ju poznáme dnes. V skorom stredoveku bolo cca 25-30mil obyv. v celej Európe. Medzi rokmi 1000–1250 bol populačný boom keď obyvateľstvo dosiahlo cca 100 – 120mil. Dnes je to okolo cca 740mil.)
„Pre Slovanov nebol problém prijať kresťanského boha.“. Lebo ak to neurobili dobrovoľne tak pod násilím a keď odmietli tak dopadli veľmi zle. Tisíce z nich putovalo do západnej Európy, Talianska a Byzancie na trhy s otrokmi. Jedným otrokárskym centrom bola aj Praha.
 

 

1) U Picassa som sa nepomýlil... myslel som na anatomickú presnosť :).
Bez Chlodvika by RKC zanikla, ale kresťanstvo samotné zrejme nie. Theodóziov zákon bol významný v tom, že sa týkal vtedajšej veľmoci č. 1. Ale nebol prvý, ani posledný.Oveľa dôležiteší bol určie Konštantínov Milánsky edikt.
2) Pokrstiť sa nechávali vládcovia a aristokracia. O ich horlivosti vo viere by sa dalo polemizovať. K tým otrokom mám otázku: ktorý z tých vládcov predal do otroctva vlastných ľudí lebo neboli kresťania. Počul si niekedy slovo pagan? Ja som čítal o výpravách, ktorých účelom bolo získať otrokov a tie robili aj kresťania aj pohania u svojich susedov. mimochodom obchod s otrokmi sa církev snažila eliminovať.
Nerozumiem celkom, ako s našou debatou súvisia počty obyvateľov... veď operuješ percentami :).
Takže by som svoje názory to zhrnul.

1. Kde a kedy vznikla renesancia?
Florencia, koniec 13. storočia.

2. Čo bolo podľa mňa rozhodujúcim faktorom?
Prosperita a rozsiahle obchodné (teda aj kultúrne) styky .

3. Aká bola úloha církvi?
Financovanie (inak ju priamo nepodnietila, ani nebránila nástupu renesancie).
 

 

1) Srandista. :+)

K Milánskemu ediktu. Určite áno. Bol to významný krok. Intolerancia voči iným náboženstvám už začína tam. Pootvorilo dvierka uzákoneniu tohto náboženstva za oficiálne a jediné v ríši. Ale až po tom čo ho Teodózius uzákonil začala ozajstná „zábava“.

2)
Obchod s otrokmi cirkev nepokúšala eliminovať ba dokonca podporovala. Ešte aj biblia ospravedlňuje a podporuje otroctvo. Tak starý, ako aj nový zákon. Biblia (Starý a Nový Zákon)vznikla medzi 325-350nl. Medzi najväčších obchodníkov s otrokmi patrila Byzantská ríša.
Počet obyvateľov som nahodil len kvôli lepšej ilustrácii, že nebolo ich tak veľa v tej dobe. Niektorým ľudom povieš napr. 90% obyvateľstva Slovenska tak si predstaví 90% z 5.5mil. aj napriek tomu, že hovoríte o 12.storočí. Tak preto som nahodil počet. Lebo som si nebol istý či si vieš predstaviť o koľko ludí išlo počas pokresťanšťovania Európy. A, že to nebolo nemožne aby bola Európa pokresťanštená na 90%-95% do roku 1200.

Zhrnutia pod 1,2 a 3 sú v takejto forme v poriadku :+)
 

Druhá časť (2)

...pokračovanie....

„Môžeš mi popísať, čo vlastne podľa teba znamená "moc cirkvi"?“
Iste veľmi rád. Nebudem sa vracať do dejín. To sme si už prediskutovali. Pozrime sa na dnešok. Tak ako v minulosti aj dnes sú natop potrebné dve strany. Svetská a cirkevná. Moc cirkvi v súčasnosti sa prejavuje na Slovensku vďaka alebo prostredníctvom Vatikánskej zmluvy - ktorá jej dáva nadštandardné právomoci nad občanmi Slovenska – a zbabelosti našich politikov. Cirkev dostáva desiatky miliónov Eur za nič. A z roka na rok si pýta ale aj dostáva viac. Aby sa nepoukazovalo prstom priamo na Vatikán alebo lokálnych lídrov tejto mafie tak využívajú tzv. lobbystické skupiny na ovplyvňovanie politikov. A takto pôsobia na tvorbu legislatívy ktorá zase ovplyvňuje životy nás všetkých. Pritom keď napr. daňový úrad potrebuje spísať majetok cirkvi, tak ich cirkev ignoruje. Ale peniaze od štátu bez hanby berie na platy kňazov, cirkevné školy atď. V školách sa vyučuje náboženstvo. To je nadštandard a nemá čo hľadať vo verejných školách. Nehovoriac o tom, že ani riaditeľ danej školy nesmie nahliadnuť do výučby (učiva). Aj v cirkevných školach sa zavioazali, že budú učiť predmety bežné na verejných školách ale to čo mimo toho učia tak na to už štát nemá dohľad. Ďalej. Lekár zo zákona má právo odmietnuť potrat lebo je to v rozpore s jeho náboženstvom. Donedávna potraty v západnom svete boli trestané. Lekár aj pacient. Vďaka cirkvi. V USA aj dnes niektorí fanatici zabíjajú lekárov a podpaľujú nemocnice kde sa potraty vykonávajú. V Nemecku napríklad 90% zdrojov rozpočtu cirkvi pochádza od štátu. Cirkevné nemocnice, hospice, školy, škôlky a humanitárne organizácie sú 100% kryté zo štátnych peňazí. V nemocniciach, školách, škôlkach aj v hospicoch platí špeciálny zákonník práce. V týchto zariadeniach môžu resp. donedávna mohli pracovať len kresťania - katolíci. Teraz už na vonkajšie tlaky povolili aj iným kresťanom. Dovtedy museli buď konvertovať alebo odísť. Ak sa o ktorých vedenie dozvedelo, že sa rozviedli alebo žijú nezosobášený (nadivoko), tak boli okamžitou platnosťou vyrazený. Nehovoriac o homosexuáloch a lesbách. V Anglicku alebo v Belgicku to nie je o nič lepšie. Najhoršie je to však v USA o čom som písal minule. Tam to cirkevné skupiny dotiahli do perverzity. Alebo keď sa svet dozvedel o celosvetovom hromadnom zneužívaní detí. Čo spravil vtedy ešte kardinál Ratzinger? Zakázal kňazom aby poskytovali hocijaké informácie polícii. Pozrime sa na pravoslávcov v Rusku ako kryjú chrbát mafiánskej diktatúre Putinovej vlády. Ako burcujú proti menšinám nielen náboženským ale aj s inou sexuálnou orientáciou. Mohol by som tu menovať príklady jeden za druhým. V skratke, toto je moc cirkvi v 21. storočí podľa mňa.

7)
Ničím nepodložené špekulácie? Podložil som ti ich dosť presne. Nevravel som, že všetci. Aj som to dostatočne vysvetlil prečo o nich nevieme či boli alebo nie alebo či vôbec verili alebo nie. Faktom je že renesancia prišla v kresťanskom prostredí. To nepopieram a súhlasím. Len neviem prečo nechceš pripustiť, že niektoré osobnosti naozaj nemuseli byť kresťania alebo veriaci ale aby mohli naďalej vykonávať svoju činnosť tak to predstierali.

...pokračovanie nasleduje.....
 

 

Vatikánska zmluva... ehm. Církev nemala páky na to, aby nejakú vládu donútila podpísať, teda ani moc. Církev nemá moc nad tým, aby nejaký štát donútila prijať nejakú legislatívu. Alebo to boli vatikánske lobbistické skupiny, kto donútil komunistov, aby začali financovať církev? Prečo teda církev nie je financovaná každým štátom?... ono to zjavne závisí od tajtrlíkov, ktorí v tom ktorom štáte vládnu.
Putin je veľmi pekný príklad. Stalin ovládol církev a do Putina sa to nezmenilo... čiže církev je ovládaná svetskou mocou - presný opak toho, čo tvrdíš.

7) Neexistujú dôkazy, ani náznaky, že by niektorí velikáni renesancie boli neveriaci. V takom prípade sa to nazýva špekulácia. Ak by boli aspoň náznaky, mohli by sme tvoje tvrdenie nazvať hypotézou :). V tom období je niečo také veľmi nepravdepodobné, preto pochybujem.
 

 

„Vatikánska zmluva“ Súhlasím s tvojím názorom ohľadne tajtrlíkov v politike. A to že či alebo akým spôsobom donútila alebo nedonútila cirkev štát prijať túto zmluvu, tak to neviem. Nebol som tam. Predpokladám, že za komunistov to bolo skôr z túžby komunistov po väčšom vplyve nad obyvateľstvom. Niečo ako medový motúzik. Spôsob vládnutia: trocha povoliť a potom pritiahnuť. Ani Vtedy ani dnes cirkev neprotestovala. Prečo asi? Skôr naopak.
Práve naopak. Zakaždým keď niekto prejaví len názor, že by bolo na čase zmeniť zákon aby cirkev „oslobodil“ od svetskej moci tak sa cirkev dokáže začne búriť. A to isté platí aj pre veriacich. Tajtrlíci politici sa zase boja lebo by prišli o voličov. Vieme aká je naša spoločnosť zaostalá a ovplyvniteľná. Stačí aby na vidieku pán farár niečo povedal a tak to aj bude. Pozri si posledný príklad údajného zneužitia toho dievčaťa. Dedina bránila svojho farára a „démonizovala“ všetkých, ktorí to chceli vyšetriť alebo sa o tento príbeh zaujímali. Hlavne na vidieku je majorita obyvateľstva stále pod vplyvom cirkvi. A to je tiež moc. Cirkev určite nie nevinný baránok ktorého chce ovládať diabolská svetská moc.

7) Tvoje tvrdenie, že všetci boli kresťania. Je prinajmenšom naivné. Ako som hovoril. Keby sa bol niektorí z nich v tom období priznali, že nie sú kresťania alebo, že neveria, tak by z nich neboli velikáni ale v tom horšom prípade mŕtvoly. Preto by sme ani nemohli hovoriť o náznakoch lebo by nebolo o kom hovoriť. Tu sú mená dvoch židovských umelcov z obdobia renesancie, ktorí konvertovali na kresťanstvo len aby mali život „ľahší“: Francesco Ruschi a Pietro Liberi. Ten druhý bol zakladateľom umeleckej akadémie v Benátkach.
 

 

Situácia je asi taká, že církev je zrejme prepojená s politikou... minimálne časť vyššej hierarchhie. Inak by sa už asi dávno z jej strany ozval hlas kritizujúci dianie u nás. Politici asi nepotrebujú pastiersky list, ktorý by bol spojený v negatívnom zmysle s ich menami a církev sa nemusí báť po materiálnej stránke o svoju budúcnosť. Už len z toho je jasné, že predstavitelia círvi sú krátkozrakí. Ak by žiadali odluku a zároveň začali bez milosti kritizovať nešvary v našej spoločnosti, oprávnene by sa mohli nazývať morálnou autoritou a veľmi pravdepodobne by boli aj kostoly plnšie - o čo by im malo ísť v prvom rade. Toto by bola zmena systému ako celku. Zlyhanie nejakého "svätého" kňaza na dedine je zlyhaním jednotlivca, s ktorým sa dá ľahko vysporiadať.

7) Pre tvoje tvrdenie neexistujú dôkazy ani žiadne náznaky, že by to tak malo byť... to tvrdím. Veta začínajúca slovom "keby" je špekulácia. Židia konvertovali na kresťanstvo... z toho mi vyplýva, že oni neprestali veriť len zmenili vierovyznanie... dokonca ani Boha veľmi nezmenili :). Konvertitov bolo viac, existovali aj zo strany moslimov. Ale dôvody ich konvertovania sú takisto v rovine špekulácií. Veriacimi boli aj "osvietenejší" velikáni :).
 

 

„Ak by ziadali odluku a zaroven zacali bez milosti kritizovat nesvary v nasej spolocnosti, opravnene by sa mohli nazyvat moralnou autoritou a velmi pravdepodobne by boli aj kostoly plnsie - o co by im malo ist v prvom rade.“
Označenie morálna autorita je nemorálne. Morálka vychádza zo spoločnosti a vpriebehu dejín sa mení. V momente keď jedinec alebo organizácia o sebe vyhlási, že je morálna autorita je koniec s morálkou. Nikto nemá právo diktovať morálku jedine spoločnosť. Cirkev si vždy myslela a tvrdila o sebe, že je morálnou autoritou a jediným zdrojom pravdy. Vieme ako to dopadlo.

„Zlyhanie nejakeho "svateho" knaza na dedine je zlyhanim jednotlivca, s ktorym sa da lahko vysporiadat.“ Neakcentoval som zlyhanie kňaza ale dedinčanov ochraňujúcich kňaza lebo v ich očiach je to s miernou nadsázkou svätý človek a nedotknuteľný. Tým som chcel poukázať na to akú má cirkev moc nad jednoduchými ľuďmi.


7) Pre moje tvrdenie som ti dal dva dôkazy. Ak by si sa porozprával s nejakým špecialistom napríklad na dejiny umenia z obdobia stredoveku a renesancie určite by prispel s niekoľkými menami.
To, že židia konvertovali na kresťanstvo vyplýva jedno. Museli konvertovať kvôli prežitiu a aby sa mohli venovať svojej činnosti slobodne bez ústupkov tak ako kresťania. Nikde som nepísal, že prestali veriť. Písal som, že popri inovercoch (napr.židoch) určite boli aj taký, ktorí neverili vôbec a len sa tvárili, že sú poslušný kresťania. Aj som to dostatočne odôvodnil.

„Ale dovody ich konvertovania su takisto v rovine spekulacii.” Jasné lebo konvertovať niekto konvertuje len z dôvodu lásky ku kresťanskému bohu a akýkoľvek iný dôvod je špekulácia. Takto si to predstavuješ. Alebo sa mýlim?
 

 

V prvom odseku nepíšem, že sama seba nazve morálnou autoritou. Ako to dopadlo?

Církev je hierarchická spoločnosť, zlyhanie kňaza by nemal byť problém.

7) O tvojej nepodloženej špekulácii sa nemienim baviť, keďže neexistujú ani indície na jej možnú pravdivosť.
 

 

A)
Neviem či máš na mysli túto tvoju poznámku – myšlienku:
„Ak by žiadali odluku a zároveň začali bez milosti kritizovať nešvary v našej spoločnosti, oprávnene by sa mohli nazývať morálnou autoritou a veľmi pravdepodobne by boli aj kostoly plnšie - o čo by im malo ísť v prvom rade.“
Ty len píšeš, že by sa mohla nazvať morálnou autoritou. Podľa tejto tvojej myšlienky- argumentu je usudzujem, že s tým nemáš najmenší problém ak sa cirkev vyhlási – nie žeby to tak nerobila už po stáročia – za morálny maják ľudstva a nevyčerpateľnú studnicu pravdy.

B) Ako to dopadlo? Opýtaj sa tých stoviek tisíc prenasledovaných, mučených a zabitých v mene kresťanstva.

C) Kňaz a jeho „zblúdilý“ akt mali len ilustrovať vzťah cirkvi a obyčajných ľudí na Slovensku.
Takých „zblúdilých“ kňazov je niekoľko stoviek. A to sú len prípady z posledných cca 50 rokov.

7)To isté platí aj pre tvoje arogantné tvrdenie, ktoré som ti minimálne dva krát vyvrátil dôkazmi.
Pod týmto linkom nájdeš zopár minimálnych informácií, ktoré plne podporia moju – ako ju Ty voláš – špekuláciu. http://en.wikipedia.org/wiki/F...
 

 

A) myslím, že som jasne vysvetlil, ako som to myslel.

B)Tie stovky tisíc boli kresťanmi zabitých kvôli všeličomu. Kresťanstvo bolo často len motiváciou pre vojakov alebo zámienkou, nie primárnou príčinou. O tom svedčí fakt, že sa takéto veci odohrávali pred príchodom kresťanstva aj medzi kresťanmi navzájom.

C) na Slovensku alebo vo svete?... verím ti, ale prosím štatistiky

7) Robíš si srandu? Myslel som, že píšeš o renesancii, nie o saských vojnách, v ktorých bola motivácia Frankov všelijaká :). Na vyvrátenie môjho tvrdenia a dokázanie svojho by si potreboval odkaz na nejaký dokument, že sa v tom čase niekto vzdal viery alebo mal aspoň pochybnosti. Ja mám v rukách fakt, že boli OFICIÁLNE kresťania alebo sa nimi stali a takisto fakt, že žili v kresťanskom prostredí, v ktorom mohli prísť k vzdelaniu, využiť svoje schopnosti a vyniknúť.
Ak ja dnes o sebe prehlásim, že som ateista plus to bude aj v dokumentoch, o 200 rokov bude niekto čítať túto diskusiu, môže tvrdiť, že som kresťan a len som tvrdil o sebe iné, lebo to bolo in, alebo sa to hodilo... čo je samozrejme špekulácia na úrovni tvojej.
Prečo ľudia konvertovali na kresťanstvo v čase, keď im za to hrozili často kruté postihy a nezapreli ho, ani keď stáli na popravisku? Prečo desiatky tisíc Židov v Španielsku jednoducho nekonvertovali na kresťanstvo ale radšaj sa vzdali všetkého a zahynuli niekde na úteku?
 

 

B) Zase výhovorky. Zabitý kvôli všeličomu. Iste. Len nezabúdaj, že tí nesofistikovaný zmanipulovaný ľudia tomu aj verili, že keď niekoho zabijú v mene Boha, Ježiša či kresťanstva tak sa dostanú do neba a všetky hriechy im budú odpustené. Náboženstvo a jemu podobné ideológie sú ľudský výmysel na ovládanie davu.

C) Stačí keď mi veríš. Pre mňa už aj to je pokrok. Čakal som, že na miesto štatistík si odo mňa vypýtaš mená a dôkazy pre špecifické prípady. :+) Tu je menší súhrn. Detailnejšie info si vypýtaj od OSN. Oni to teraz riešia. http://en.wikipedia.org/wiki/C...

7) Písal som všeobecne o tej tvojej tzv. čisto kresťanskej Európe. To, že je tam v tej wikipédii aj ďalšie obdobie to
7a) „Na vyvrátenie môjho tvrdenia a dokázanie svojho by si potreboval odkaz na nejaký dokument,...“ Dúfam, že sa nenahneváš ak teraz nepôjdem kvôli tomu aby som dokázal svoju pravdu a urobil prieskum starých dokumentov v Londýnskej knižnici prípadne do iných centrálnych archívov. Pokúsim sa nájsť nejaké dokumentárne filmy alebo linky ale nečakaj odo mňa originálne listiny.
7b) Židia v Španielsku. Koľko tisíc ich konvertovalo to ťa nezaujíma.
7c) „Prečo ľudia konvertovali na kresťanstvo v čase, keď im za to hrozili často kruté postihy a nezapreli ho, ani keď stáli na popravisku?“ Čo to sem pletieš? Iste že bolo také obdobie. V islamských krajinách to platí aj dnes.
 

 

B) lenže tomu verili všetci, bez ohľadu na náboženstvo.. Vikingovia mali Odina, Rimania Marta atď. Vždy existoval vyšší princíp, ktorý sa dnes u nás napr. nahradil slovom "Za vlasť".
C) Čakal som niečo serióznejšie ako často účelovo písanú wiki, ale aspoň niečo.
7) O čisto kresťanskej Eur´pe si prejdi príspevky. Myslím, že si to písal práve ty.
7a) V Londýne asi ťažko niečo také nájdeš. Rád si počkám, čo nájdeš.
7b) Nepochopil si. Ak by existovalo nejaké lepšie náboženstvo mimo napr. Florencie, asi by sa tam pobrali.
7b, 7c) Samozrejme to sem pletiem preto, že viera tých ľudí bola taká, akú si dnes nevieme predstaviť. Počet konvertovaných Židov bol vysoký.. to ukazujú dnes genetické výskumy, ale to nie je podstatné... tí len zmenili vieru (dá sa povedať sektu) Môj príspevok hovoril o obrovskej viere, ktorú ľudia v ťažkých časoch vždy potrebovali a potrebovať budú. Čiže som tým chcel poukázať na to, že vtedy boli všetci veriaci, a ak to boli kresťania tak to boli takisto hlboko veriaci. Ak to neboli kresťania tak boli veľmi odovzdaní inej viere. Rozumiem, že to dnes človek asi ťažko pochopí.
 

 

B) Samozrejme. Vždy sa nájdu idioti čo k životu a k vraždeniu potrebujú nadprirodzených diktátorov a rozprávky lebo bez nich život nemá zmysel. Niektorým idiotom postačia aj živý diktátori a ich rozprávky. Obe tieto skupiny majú základné charakterové črty sú neskutočne dôverčivé a lenivé (samostatne, kriticky rozmýšľať) a neskutočne servilné. Dúfam, že dostanú rozum a ich počet sa časom zmenší. Čo sa týka „boja za vlasť“, tak pochybujem, že by si na toto heslo namotal nejakých ľudí okrem zopar holohlavých – hrubokrkých a úplných idiotov. Možno by Slováci chytili zbraň do ruky keby nás napadla agresívna mimozemská civilizácia, ktorej by sme mohli nejako znepríjemniť život kým nás celkom nezničí. Iného nepriateľa si neviem predstaviť za ktorého by sa išli Slováci hromadne obetovať. Určite nie za Národ.

C) Prepáč ale fakt som nemal náladu skúmať stránky ľudsko-právnych inštitúcií a pátrať po štatistikách. Na wiki máš uvedené aj zdroje.

7) Tento bod som vyargumentoval a podložil aj dôkazmi. Určite by som ešte našiel nejaké mená ľudí, ktorí naoko konvertovali na kresťanstvo len aby mohli v pokoji vykonávať svoju prácu a žiť si kľudný život. Ty to popieraš ale minimálne spochybňuješ. A ako vidím nemáš ani najmenšiu náladu zmeniť názor nech tu vyrukujem aj s tonou dôkazov. Preto sa tejto téme už ďalej nebudem venovať.

7 Dodatok.)
Ja som v pôvodnom prvom argumente vravel, že nie všetci boli naozaj kresťania v stredovekej a renesančnej Európe. Ešte som k tomu dodal, že určite boli už vtedy medzi nimi taký, ktorí vôbec neverili v nadprirodzenú entitu, ktorá ovláda ich životy a ktorú zaujíma to čo robia keď sú nahý. Tú poslednú časť som doplnil len teraz. :+) V podstate som mal na mysli, že už vtedy určite boli alebo agnostici alebo ateisti. Len sa k tomu nemohli priznať dosť dlho lebo by to nedopadlo s nimi dobre. Ty si vravel, že všetci boli kresťania a veriaci. A tu to máš. Sám prezentuješ dôkaz na vedeckom základe. Odo mňa zase žiadaš listiny s menami. Napriek tomu, že som ti dvoch dal.

Ešte raz rekapitulácia v skratke.
Ty : „Vtedy boli všetci veriaci, a ak to boli kresťania tak to boli takisto hlboko veriaci. Ak to neboli kresťania tak boli veľmi odovzdaní inej viere.“
Ja: Súhlasím stým, že vtedy bolo oveľa viac veriacich a verili oveľa hlbšie ako dnes. A dodávam, že nie všetci kresťania boli naozaj veriaci kresťania. Len sa na nich hrali (pretvarovali) aby ich majoritná spoločnosť nechala na pokoji. A zopár bolo aj agnostikov či ateistov. Tak ako ja nemám dôkazy o existencii vtedajších ateistov agnostikov tak nemáš ani Ty o ich ne - existencii. Mám taký pocit, že ja by som skôr vykopal niečo v prospech ako Ty v môj neprospech.
 

 

B) Ako vojak som skladal prísahu vlasti. Ani "v mene Boha" nefunguje a nikdy nefungovalo spoľahlivo, preto existujú represie, vo vojne obvykle popravy.

C) zdá sa, že u teba nič neobvyklé.

7) Aké dôkazy? Domnienka nie je dôkaz. Čo keď konvertovali z presvedčenia? Ľudia často konvertovali, bez toho by sa kresťanstvo nerozšírilo. Aj dnes ľudia konvertujú. Dal si mi len mená kresťanov. Vieš vymenovať ľudí, ktorí boli preukázateľne ateisti? Pretože existencia niečoho sa dokazuje, nie neexistencia ako humanista, ktorý sa opiera o vedu by si to mal vedieť. Alebo mi skús dokázať, že napr. Bohovia neexistujú.
 

 

B) Na Slovensku ale aj po celej Európe by bolo potom asi veľa popráv vlastného obyvateľstva.
„C“) Zase nepreháňaj. Aby som Ťa aspoň trocha uspokojil tak som vyhľadal niekoľko údajov a štatistík. Príkaldom je aj štatistika, ktorá vznikla na objednávku cirkvi a zakladá sa na údajoch poskytnutých samotnou cirkvou. Preto ju nepovažujem za dôveryhodnú. Tuto je link na tú štúdiu:
http://www.usccb.org/issues-an...
a) The Guardian sa zaoberal s touto témou tiež. Celí článok aj so štatistikami najdeš tu: http://www.theguardian.com/com...
b) Nemecký byskupi odhadujú počet prípadov zneužívania od roku 1945 na 1200.
(http://www.spiegel.de/panorama...) s
c)V roku 2005 Vatikán vykonával 21 procedúr v týchto prípadoch. Vatikán neposkitol údaje o počte potrestaných osôb. V porovnaní s predošlím rokom sa v roku 2006 zdvojnásobil počet procedúr na 43 a 8 zamestnancov bolo odvolaných. Kongreácii bolo nahlásených celosvetovo 362 prípadov.
V roku 2007 bolo zaznamenaných 365 prípadov. Nebolo však spresnené koľko z nich je v spojitosti so sexualnym zneužitím. Od vypuknutia škandálu ohľadne zneužívania detí knazmi v USA od roku 2002 sa ročne objavuje 300 až 400 prípadov ročne. V roku 2007 bolo poslaných späť na diecézi 23 prípadov na prešetrenie (znovu otvorenie prípadu).
V roku 2008 prvý krát zverejnil Vatikán počet kňazov, ktorí boli preradený do laického statusu (postavenia). Celkom ich bolo 68. V tom istom roku bolo ohlásených 191 nových prípadov.
V 2009-tom narástol počet kňazov prepustených z rádu na 103. Zároveň bolo ohlásených 223 nových prípadov. V prevažnej väčšine z nich sa jednalo o sexuálne zneužite.
2010 narastá počet počet hlásení v Európe a po celom svete ide o tisícky prípadov. 527 prípadov bolo ohlásených kongregácii. Nie je známi počet prepustených kňazov.
2011 – 260 kňazov bolo zbavených rádu. Zaznamenaných bolo 404 nových prípadov. Proti 419 kňazom sa viedlo konanie a bolo potrestaných.
V roku 2012 124 kňazov bolo zbavených rádu a 418 nových prípadov bolo oznámených.
V nemeckom jazyku si ich prečítať na: (http://www.br.de/nachrichten/k...).

7) Preukázať že v stredoveku niekto konkrétny neveril v boha neviem dokázať. Pravdepodobne by som tomu musel venovať zbytok svojho života (a viac ako pravdepodobé aj niekoľko životov) aby som preštudoval všetky dokumenty z tohto obdobia. Tak isto ako som si istí, že existuje život na iných planétach som si istý, že aj v stredoveku boli ateisti. Pravdepodobne by sme ich našli najskôr medzi učencami tej doby. V 16 storočí sa objavilo niekoľko prípadov keď ľudí obvinili z ateizmu, osúdili a následne poravili. Ako na príklad: Étienne Dolet popravený 3 Augusta 1546, Lucilio Vanini popravený 9 Februára 1619, Kazimierz Lyszczyński popravený 30 Marca 1689 alebo Christopher Marlowe bol obvinený z ateizmu a 30 Mája 1593 ho jednucho ubodal k smrti jden dotičný.
Prvý krát sa ateisti odvážili otvorene „ohlásiť“ až v 18. storočí. Čítal som o tom akon pápeža Bonifáca VIII-ho obvinili jeho oponenti, že je heretic lebo neverí v nesmrteľnosť ani v neskazenosť či nepoškvrniteľnosť duše a tak isto v posmrtný život.
Našiel som Ti jednu kratučkú diskusiu na http://christianity.stackexcha...
 

Tretia časť. (3)

...pokračovanie...

8)
„B“ Naozaj? Kedy bol islam tolerantný? Povedz to tím cca 270tim miliónom mŕtvych, ktorých zabili v mene islamskej tolerancie od počiatkov tohto náboženstva až do dnešných dní. Rady obetí sa rozširujú každým dňom. Ročne zomrie okolo 7.000 až 10.000 ľudí len v Iraku v mene tolerancie. Do dnes zomrelo okolo 120 tisíc ľudí v Sýrii (aj kresťanov). Desiatky tisíc ľudí zabili v Indii keď sa kalifát rozšíril až do jej územia. A to v mene „tolerancie“ k iným náboženstvám. Keď niekto tvrdí, že islam je tolerantný a náboženstvom mieru, tak ten jednoducho klame. Žiadne z troch „abrahamovských“ náboženstiev nie je tolerantné ale islam je z nich najhorší.
„E“ Ospravedlňujem sa mal som byť presnejší. Pápež má vplyv na katolíkov.
„F“ Tých 250mil. to sú len radikálny Islamisti. Pozri sa čo robia Saudovia v USA a v EU. Otvárajú jednu madrassu za druhou. Kde učia deti veci ako: holokaust neexistoval, je to len výmysel celosvetového sprisahania židov - ďalej - všetci ktorí nie sú moslimovia budú horieť v pekle a treba ich ničiť všade až kým nevymrú lebo, že demokracia je zlá a tiež ju treba zničiť. V USA a v Anglicku už dosiahli veľké pokroky. V USA na univerzitách vďaka ich miliónovým darom, donútili pedagógov aby „očistili“ meno islamu v dejinách. Jednoducho aby učili dejiny islamu ako mierumilovného náboženského a politického bez „atrocít“, ktorých sa dopustili. Takéto školy vznikajú po celej Európe aj za finančnej podpory štátov. Saudovia ďalej vykupujú továrne v EU hlavne vo Francúzku. Vieme si predstaviť aké to bude mať následky na politiku v EU keď budú chcieť niečo dosiahnuť. Napríklad zavedenie Šarije alebo aby sme zrušili zákony ktoré sú piliermi demokracie lebo ich jednoducho urážajú. Ak politici odmietnu, tak povedia, že presťahujeme našu továreň na ďaleký východ a ľudí prepustíme. Islamizácia pomaly ale iste pokračuje. Toto nie je Islamofóbia ale realita.

KONIEC
 

 

8) Islam bol paradoxne najtolerantnejším v časoch, keď sa najviac šíril. Vtedy sa inoverci na ovládaných územiach tolerovali a určite nezabíjali kvôli viere. To bola mimochodom základná podmienka pre úspešné prevzatie dedičstva antiky a ďalšíchh kultúr. O tolerancii k židom alebo kresťanom svorne píšu moslimskí, židovskí aj kresťanskí kronikári, nie je dôvod neveriť. Tolerntným prestal byť po ukončení islamizácie, to je obdobie, ktoré popisuješ, vrátane dneška.
 

Re: „8“

A) Islam nikdy nebol tolerantný. Nemoslim žijúci na moslimskom území mal 4 možnosti. Po prvé bude z neho tzv. dimmi a bude platiť špeciálnu daň džizia (jizya). Ako dimmi nemohli praktizovať (uplatnňovať) mnohé práva, ktoré prislúchali moslimom. Ďalej. ich dom musel byť menší ako moslimov. Ich kostoly a synagógy museli byť dobre schované pred zrakmi ostatných. Moslim si mohol zobrať za ženu nemoslimku (židovku alebo kresťanku) ale opačný postup bol zakázaný. Mohol by som pokračovať. Džizia bola tak vysoká, že dimmiovia mnohokrát radšej konvertovali. Ak odmietli zaplatiť tak mali ešte tri možnosti. Už spomenuté konvertovanie na islam alebo zotročenie prípadne smrť. Ak toto je podľa teba tolerancia tak potom máš „zaujímavý“ hodnotový rebríček.

B) Islamizácia nikdy neskončila. Jedine ak myslíš islamizáciu Európy. Posledný pokus bol zo strany Otomanskej ríše medzi rokmi 1683 – 1699. Vtedy sa stiahli späť až na územie dnešného Al bánska a Kosova. Islamizácia Európy v 21. Storočí je oveľa úspešnejšia ako v minulosti. Deje sa to takmer bez jediného výstrelu. Zoberme si len Veľkú Britániu. U nich rastie populácia moslimov najrýchlejšie. Ak to pôjde takto naďalej, tak v roku 2050 budú tvoriť nadpolovičnú väčšinu populácie. U našich susedov v Rakúsku to nie je o nič lepšie. Majú síce omnoho menšiu populáciu moslimov ale aj tak oproti 2010 a 5,7% to bude v roku 2030 9,3% z celkového obyvateľstva. V celej Európe sa hohaduje nárast moslimského obyv. z 18.267.000 (2010) na 29.759.000 v roku 2030. Ak sa títo ľudia neprispôsobia naším demokratickým hodnotám tak tu bude ešte poriadna kuca-paca.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Najčítanejšie


 1. Peter Franek: Toto je taká blbosť, že jej ani nadpis neviem vymyslieť. 25
 2. Adrián Vološin: Aj vykastrovaný lockdown zaberá, ale premierovi to nehrá do karát celoplošného testovania 24
 3. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 23
 4. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 11
 5. Ľuboslava Šusteková: Huspenina 11
 6. Marian Baran: Cez čiaru 9
 7. Miro Koseček: Prestaňte pľuť na Gretu 8
 8. Silvia Smolková: Tódovej "followeri" 8
 9. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako 8
 10. Filip Olekšák: #chrantesvojebabky 6

Rebríčky článkov


 1. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 2. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 3. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 4. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)
 5. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 6. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 7. Veronika Svabyova: Súrodenci
 8. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."
 9. Ján Škerko: Moje spomienky na Dunaj v Bratislave
 10. Lukáš Baloga: Odložené dlhy by mohli spôsobiť ďalšiu finančnú krízu


Už ste čítali?